Aktuality v eldis

Budeme dodávat radar do Kolumbie.

V říjnu loňského roku kolumbijská organizace Aeronáutica Civil vypsala tendr na sekundární přehledový radar pro malé letiště Araracuara. Do soutěže se přihlásily pouze dvě společnosti. Španělský výrobce radarů INDRA a česká společnost ELDIS Pardubice, s.r.o. Před koncem roku 2020 byl vyhlášen výsledek soutěže s prvním místem pro ELDIS. Vítězstvím v této soutěži jsme získali nejen významnou referenční zakázku, ale také vstup na trh našeho velkého konkurenta.

Photo: Ferando Vallejos

Při přípravě nabídky nám mimo jiné pomohla vstřícná podpora ze strany sekce průmyslové spolupráce MO ČR v čele s náměstkem Tomášem Kopečným. Tato spolupráce vychází ze společné historie. Pro MO ČR totiž ELDIS provádí modernizace již morálně zastaralých radarových systémů, jejich servis
a v neposlední řadě jsme v uplynulých letech dodali nové moderní radarové komplety RPL-2000
na všechna armádní letiště.

Náměstek ministra obrany České republiky Tomáš Kopečný k tomu říká: “Další důkaz, že víme, co máme, a že naše práce má smysl. Česká společnost ELDIS Pardubice, s. r. o. zvítězila v tendru na dodání sekundárního přehledového radaru pro řízení letového provozu letiště Araracuara v Kolumbii. ELDIS je rovněž významným dodavatelem pro AČR, které v uplynulých letech dodala pro armádní letiště mj. moderní radarové komplety RPL-2000.

Photo: Guilermo Aragon

Letiště v Araracuara je malé letiště v provincii Caquetá, které leží uprostřed Amazonského pralesa na břehu přítoku Amazonky, podle které má tato provincie jméno. Araracuara je bývalá trestanecká kolonie, kam byli umísťováni ti nejnebezpečnější zločinci. Kolumbie díky své poloze a velkým vzdálenostem mezi správními centry, často umístěnými na březích řek uvnitř nepropustného pralesa, se musí spoléhat na vnitrostátní leteckou přepravu. A to nejen v případě přepravy osob, ale i zboží. Letiště v Araracuara nemá zpevněnou dráhu a spojení tedy zajišťují převážně letadla C-130 Hercules a AN-26, která jsou uzpůsobena pro přistání a vzlet z nezpevněných ploch. Instalace radaru v těchto podmínkách bude tedy výzvou pro samotnou montáž, ale i pro logistiku s tím spojenou. ELDIS má naštěstí s tímto bohaté zkušenosti například z jihovýchodní Asie.
Zakázka v Kolumbii nám otvírá dveře na trhy Jižní Ameriky a Afriky. Na obou trzích jsme už v minulosti figurovali, ale pořád to jsou trhy, kde jsou hlavním hráčem naši konkurenti z Francie a Španělska. Získat referenci na jejich půdě je výsledkem dvouleté práce našeho obchodního oddělení v tomto regionu,“ říká jednatel společnosti ELDIS Pardubice, s.r.o. Aleš Jedlička.