Aktuality v eldis

Jak se vyrábí radar?

Při pohledu na rotující anténu u letiště si každý vybaví slovo radar. Jak už úvodní věta napověděla, radar není to, co rotuje na věži, ale komplexní zařízení. Než se takový radar vyrobí, projdou výkresy a jednotlivé díly několika provozy. My je vám dnes představíme. V ELDISU si totiž více jak 90% dílů našich radarů vyrábíme sami.

Konstrukce

Výrobu radaru v ELDISu si můžeme představit jako výrobu auta na zakázku. Máme modelové řady, kde je částečná sériová výroba, ale finální produkt se “šije” každému zákazníkovi na míru. Oddělení konstrukce upraví výrobní dokumentaci tak, aby finální produkt odpovídal požadavku zákazníka, ale zároveň i nadále splňoval standardy vyžadované mezinárodními institucemi.


Svařovna, slévárna, obrobna a zámečnická dílna

Mechanické a konstrukční části antény, radarových skříní, skříně převodovek, odlévané hliníkové části vlnovodů, rámy počítačových desek a dalších konstrukční prvky. To vše a další součástky se vyrábí v halách, které se neliší od běžné strojní výroby. Na obrobně vznikají jednotlivé dílčí frézované
a soustružené komponenty, které jsou často očím spíše skryty, ale i tak mají svou nepostradatelnou úlohu ve funkci našich finálních výrobků, obráběním na moderních CNC strojích. Veškeré plechové komponenty a svařované konstrukce, které v našich radarech najdete, se vyrábějí na zámečnické dílně. Zde ke své práci využívají například laser, dva ohraňovací lisy a svářečky, ale především lidskou manuální zručnost a zapálení do práce. Vlastní slévárnu využíváme pro lití hliníkových odlitků, které bývají součástí zejména vlnovodových tras. Ochranné nátěry jednotlivých dílů našich systémů provádí externí dodavatel.


Chemická laboratoř

Oddělení chemické technologie zajišťuje pro vnitřní potřebu společnosti některé důležité výrobní procesy a pomocné technologie. Hlavní náplní jsou chemické a elektrochemické povrchové úpravy. Sem spadá chromátování hliníkových konstrukčních dílů, pasivace drobných nerezových polotovarů, zlacení a stříbření konstrukčních součástek a také výroba širokého sortimentu jednovrstvých zlacených plošných spojů. Z pomocných technologií je možné zmínit například výrobu útlumových hmot, osazování plošných spojů některými speciálními součástkami, technickou podporu a realizaci lepení větších technologických celků nebo vakuové napařování tenkých kovových vrstev.